1971 yılında Samsun’un Bafra İlçesinde dünyaya geldim. İlkokul öğrenimimi Bafra’nın Türbe köyünde, ortaokul ve lise öğrenimini Bafra İmam Hatip Lisesi’nde, Yüksek öğrenimini ise Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tamamladım. Mezuniyetimi takiben 1996-1999 yılları arasında 3 yıl öğretmenlik yaptım. 1999 yılında öğretmenlikten istifa ederek ticarete başladım. Halen, arkadaşlarımla birlikte kurduğum Türkiye’nin en önemli eğitim markalarından biri olan Çözüm Eğitim Kurumları (Çözüm Kolejleri, Çözüm Akademi Okulları, Çözüm Kurs Merkezleri, Beyaz Kalem Öğrenme Atölyeleri) ve Çözüm Yayın Grubu (3D Yayınları, Spoiler Yayınları, Eğitim Vadisi Yayınları, Martı Okul Yayınları, 4K Yayınları) şirketlerinin ortağıyım. Türkiye geneline yayılmış bayi ve temsilcilik ağımız bulunmaktadır.

Öğrencilik yıllarında Yavuz Selim Vakfı’nda başladığım eğitim ve sivil toplum faaliyetlerine, üniversite yıllarında da devam ettim. 1993 yılında Milli Gençlik Vakfı (MGV) Ankara İl Başkan Yardımcılığı, 1997 yılında ise MGV Genel Merkezi Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendim.

2000 yılında Deniz Feneri Derneği Ankara Şubesinin kuruluşunda bulundum. 2010 yılından itibaren bu derneğin Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyesi, 2003 yılında Ankara’daki Samsunlu Bürokratlar ve İş Adamlarının bir araya gelerek oluşturduğu sivil bir oluşum olan Samsunlular Platformu’nun Kurucu Üyesi oldum. 2006 yılında ise İstanbul ve Ankara’daki Bafralıların bir araya gelerek oluşturdukları Bafralılar platformunun kurulmasına öncülük ettim ve halen bu iki platformun aktif üyeliğini yürütmekteyim.

2011 yılında Özel Öğretim Derneğine (ÖZDER) üye oldum ve 2012 yılında gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulda Genel Başkanlığa seçildim. 2013 Yılında Ders ve Kültür Kitapları Meslek Birliği (DEKMEB) Denetim Kurulu Başkanlığına seçildim. Kuruluşuna katkı sağladığı Cihannüma Derneğinin de Denetim Kurulu üyesiyim.

Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) Genel Başkanlığı görevinin yanı sıra, Deniz Feneri Derneği Ankara Şube Yönetim Kurulu Üyeliği, Cihannüma Derneği Denetim Kurulu Üyeliği, Ders ve Kültür Kitapları Meslek Birliği (DEKMEB) Denetim Kurulu Başkanlığı, Çözüm Eğitim Vakfı Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini sürdürmekteyim.

Ahmet Akça, evli ve iki kız çocuğu babasıyım.